Jak rozpisać pióro?

Dodano:2020-05-14
Kategorie:Porady

Pióro wieczne od dekad cieszy się niezmienną popularnością. Elegancki i ponadczasowy artykuł piśmienniczy sprawdza się równie rewelacyjnie podczas podpisywania ważnych, dokumentów, jak i tworzenia codziennych notatek. Właśnie dostałeś w prezencie wymarzony model, który dopiero co napełniłeś atramentem, a mimo to nie chce dobrze pisać? A może wyciągnąłeś z szuflady dawno zapomniane i długo nieużywane akcesorium, które chcesz zacząć ponownie używać? Dziś podpowiadamy, jak rozpisać nowe i zaschnięte pióro!

Jak zbudowane jest pióro?

Zanim podpowiemy Ci, jak rozpisać nowe i długo nieużywane pióro, warto najpierw przyjrzeć się jego konstrukcji. Choć dostępne na rynku modele różnią się wyglądem, rozmiarem, kształtem, systemem napełniania czy materiałem, z którego zostały wykonane, to ich konstrukcja jest do siebie bardzo podobna. Do podstawowych elementów pióra zaliczamy:

  • stalówkę ze spływakiem, prawym i lewym skrzydłem, imprintem, otworem napowietrzającym i ziarnem,
  • sekcję z nabojem, tłoczkiem lub konwerterem (część trzymana w palcach podczas pisania),
  • korpus, w którym umieszcza się konwertery lub naboje,
  • skuwkę z pierścieniem i klipsem.

Jak rozpisać nowe pióro? Spróbuj kąpieli w wodzie z płynem do naczyń

Po otrzymaniu nowego pióra konieczne jest napełnienie go atramentem. Zrobiłeś wszystko zgodnie z instrukcjami producenta, a mimo to nowy model nie chce pisać? A może akcesorium po prostu źle pokrywa kartki atramentem? Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej powodem problemów ze świeżo wyciągniętym z opakowania akcesorium jest tłusta powłoka. Na szczęście nie oznacza to, że z piórem jest coś nie tak. Zazwyczaj producent usuwa ją przed przygotowaniem produktu do sprzedaży, jednak czasami zdarzają się niedopatrzenia. Nie musisz reklamować artykułu – wystarczy go wypłukać.

W tym celu należy ostrożnie rozkręcić pióro, a następnie delikatnie wyciągnąć z wnętrza system napełniania, czyli tłoczek lub nabój. Po wypłukaniu sekcji warto umieścić ją w misce lub dowolnym naczyniu, które wypełniono wcześniej mieszanką ciepłej wody z kropelką płynu do mycia naczyń. To właśnie on pozwoli skutecznie pozbyć się wspomnianej tłustej powłoki, która jest przyczyną problemów z prawidłowym pisaniem. Po wyjęciu sekcji należy ją opłukać i przetrzeć chusteczką. W momencie, gdy element będzie już suchy, możesz ponownie skręcić posiadany model i sprawdzić, czy działa tak, jak powinien. Pamiętaj jednak, aby podczas tzw. kąpieli nie stosować żadnych innych środków i preparatów, na przykład rozpuszczalników, wybielaczy czy octu. Mogą one powodować uszkodzenie pióra!

Jak rozpisać pióro? Sprawdź, czy używasz dobrego atramentu!

Wbrew pozorom nie wystarczy zakup obojętnie jakiego atramentu. Substancje stosowane w ponadczasowych akcesoriach są o wiele rzadsze i gęstsze niż te w długopisach. Różni je także stopień napigmentowania – niektóre są mocniejsze, a inne słabsze. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpisać nowe pióro po wykonanej prawidłowo kąpieli, to dobrym pomysłem jest sprawdzenie atramentu. Bardzo często akcesoria po prostu muszą mieć dopasowany wkład, aby móc prawidłowo pisać. W takiej sytuacji wystarczy kupno nowego atramentu, aby nowe pióro mogło służyć Ci bez jakichkolwiek problemów.
jak-rozpisac-pioro-2

Jak rozpisać zaschnięte pióro?

Pomocne może okazać się skorzystanie z używanego na co dzień atramentu. Wystarczy mocno potrząsnąć posiadanym modelem, wylać odrobinę płynu na kartkę, a następnie zacząć używać normalnie akcesorium, pisząc po przygotowanym na papierze kleksie. Warto jednak pamiętać, że sposób ten jest skuteczny wyłącznie w przypadku piór, które nie były używane przez krótki czas.

Jak rozpisać długo nieużywane pióro?

W przypadku akcesoriów, które przez dłuższy czas pozostawały zamknięte w opakowaniu lub leżały w szufladzie, problemem może okazać się zaschnięty w środku atrament. I tym razem pomocna okaże się kąpiel w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Jeśli namoczenie i wypłukanie nie przyniesie oczekiwanego efektu, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Specjaliści spróbują oczyścić zaschnięty atrament chemicznymi lub mechanicznymi sposobami, które nie uszkodzą drogocennego akcesorium.

Kiedy zgłosić się po pomoc do profesjonalisty?

Bywają sytuacje, w których żaden z przedstawionych sposobów na to, jak rozpisać pióro, po prostu się nie sprawdza. Może to oznaczać, że problem jest poważniejszy, niż mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. W takich przypadkach zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalisty, zwłaszcza jeśli masz drogi model lub posiadane akcesorium ma wartość sentymentalną. Dzięki temu nie tylko nie uszkodzisz przypadkowo swojego pióra, ale także znajdziesz przyczynę problemu. Gdzie się udać? Możesz udać się bezpośrednio do producenta – być może jest to wada fabryczna. Równie pomocny może okazać się tzw. pen doctor, czyli profesjonalista specjalizujący się zarówno w renowacji, jak i naprawie piór.